Program
Information
Billetter
Gavekort
Gimle for børn
Tilgængelighed
FAQ
Om Gimle
Nyheder
Frivillighed
Booking
Organisation
Teknisk info
Udlejning og samarbejde
Ledige stillinger
Kontakt
Koncertfotos
The Raven
Menu
ESC & international volunteers
Arrangementer
Åbningstider & info
0
Galleri
Pil + SUPPORT 14.03.2024
KrebsFalch 15.03.24
8.3.2024 Jacob Tårnhøj
Metalized Tour 2024 – 1.3.2024. Exelerate, Demolizer, Manticora & Artillery
27.02.2024 Bragr
Thomas Warberg 21.02.2024
Lamenteri 10.02.2024
Hit med 80’erne 03.02.23
Ashes Of Billy 02.02.2024
August Høyen 01.02.2024
Supermagt 31.1.2024
Blæst 27.01.2024
Red Warszawa+Situationsfornærmelse+De Frigjorte 26.01.2024
Lucky Lo. Support: Lea Kampmann 25.01.2024
Epic Fest 12+13.01.24
Die Herren 19.01.2024
Conrad Molden 17.01.2024
Gimlequiz 16.01.2024
Epic Fest: Orden Ogan 13.01.2024
Epic Fest: Bloodbound 13.01.2024
Epic Fest: Twilight Force 13.01.2024
Epic Fest : Alterium 13.01.2024
Epic Fest Gloryhammer 12.01.2024
Epic Fest Brothers of Metal 12.01.2024
Epic Fest Fredag : Memoir Sonata & Megaton Sword og stemningsfoto 12.01.2024
Sack Trick, Alabama Black Snakes & Remains 16.12.2023
Jung 15.12.2023
Tim Christensen 14.12.2023
Electric Guitars + Junkyard Drive(support) 9.12.2023
Fraads + supp Oskar Witt 08.12.2023
Burhan G & Danmarks underholdningsorkester 07.12.2023
Burhan G & DK’s Underholdningsorkester 07.12.2023
Queen Machine 01.12.2023
Queen Machine 01.12.2023
Peter Sommer 30.11.2023
Mick Flannery 29.11.2023
Kinnaris 26.11.2023
Alex Vargas + Support: Julie Ellinor 25.11.2023
Holly Jolly Dragshow 2.0 24.11.2023
Tim Christensen 23.11.2023
Djøf med løgn 22.11.2023
Benjamin Hav & Familien 18.11.2023
Folkeklubben 16.11.2023
Helene Blum og Harald Haugaard 15.11.2023
HELMET 11.11.2023
Fribytterdrømme + Support 10.11.2023
Zar Paulo + supp hun-sagde 09.11.2023
Jonas Mogensen 08.11.2023
Thor Farlov + supp. Max Felix og Karl Farlov 04.11.2023
Tessa 03.11.2023
Bandclash 31.10.2023
Aysay 26.10.2023
Oh Land 21.10.2023
Stratovarius, Sonata Arctica & Induction 20.10.2023
Barselona + Support: Kingtommi 13.10.2023
Teitur 10.10.2023
Dodo and the Dodos 07.10.2023
Livet i følge Emil og Thomas 06.10.2023
Simon Jul 05.10.2023
Open mic 03.10.2023
Väsen & Ale Möller 01.10.2023
Barbro 30.09.2023
En aften med Talbot, Jin & Werner 26.09.2023
Per Vers “Sidste omgang Tour” 22.09.2023
Roskilde Tråd – Claus Nielsen/Scouts/Steamrollers 16.09.2023
Nikolai Stockholm 09.09.2023
Fugitives 08.09.2023
Gasoline “Værsgo” 02.09.23
Situationsfornærmelse + Smooch 01.09.2023
Poul Krebs + CHILI 25.07.2023
The Savage Rose + Reveal Party 11.07.23
Lucky Lo 04.07.23
Metal Battle 2023 10.06.2023
Lasse Aagaard feat. Kofi Ramsing & Johannes Larsen 08.06.2023
Sunbörn 01.06.2023
Vil I Se Vores Smukke Navler 30.05.2023
GNR Tribute 20.05.2023
Motley Crue 20.05.2023
Eurovision Dragshow 19.05.2023
Abekejser 18.05.2023
Keido + NAR + Oskar Witt 13.05.2023
Queer Music Agency 12.05.2023
Folk Roskilde: Erlend Viken Trio 11.05.2023
Johnny Hansen fra Kandis 10.05.2023
The Sandmen 06.05.2023
Dopha + Support: CHILI 04.05.2023
Folk Roskilde: Kris Drever & Boo Hewerdine 30.04.2023
Delta Festival 29.04.2023
Nikolaj Stokholm 27.04.2023
Fabräk – Øndi (support) 22.04.2023
Søren Huss 18.04.2023
Blind Guardian – Lastera 14.04.2023
Swan Lee 13.04.2023
The Courettes. Support “atom” Chris Dall & Powerband 08.04.2023
Danser med piger 07.04.2023
Hit med 80’erne 01.04.2023
Anne Linnet 31.03.2023
Soilwork, Kataklysm & Horizon Ignited 30.3.2023
Kim Wilde 24.03.2023
Kamelot, Myrath, Eleine & League of Distortion 22.03.2023
Karrierekanonen 21.03.2023
Simon Jul 16.03.2023
Lamin + support: MAS 11.03.2023
Blaue Blume + support: M Rosenbaum 09.03.2023
Roskilde Handy-Festival 08.03.2023
Roskilde Teater: “Livet er en morgengave” 07.03.2023
Den Grå Side 25.02.2023
Statisk + Support: Ussel + RoFH 23.02.2023
Replika, Blåøjet og Don’t breathe 18.02.2023
TV2 og Danmarks Underholdningsorkester 17.02.2023
Ane Høgsberg 16.02.2023
Szim + Urban Grrls 11.02.2023
Signe Svendsen 04.02.2023
Steen Jørgensen/Botes 03.02.2023
Sulka 02.02.2023
Lisa Nilsson 31.01.2023
The Nomads 28.01.2023
The Dogs 28.01.2023
Scotia Nostra – Burns’ Night 26.01.2023
Eee Gee 25.01.2023
Lotan & Lilithian 21.01.2023
Tilde + supp. The Victim Solo 20.01.2023
Die Herren 13.01.2023
Copenhagen Blues Brothers 17.12.2022
Band Clash 05.12.2022
Nicklas Sahl 03.12.2022
BAEST – Dawn Of Demise – Nakkeknaekker 02.12.2022
BAEST 02.12.2022
Magtens Korridorer 01.12.2022
Carnifex – Chealsea Grin 29.11.2022
Anne Linnet 23.11.2022
A Jolly Holly Dragshow 21.11.2022
Victor Lander + Support: Jonas Kjærsgaard 15.11.2022
Sangskatten med Sys Bjerre 29.10.2022
Hugorm 28.10.2022
Zar Paulo 22.10.2022
Kristian Leth 20.10.2022
Katinka Band 08.10.2022
Anders Matthesen 01.10.2022
Guldimund 01.10.2022
Anders Grau 28.09.2022
Teitur 27.09.2022
Patrick Dorgan 15.09.2022
The Yellow House All-Star Band 11.09.2022
Marty Stuart 07.09.2022
Six String Slaughter 03.09.2022
Uffe Lorentzen 19.05.2022
Carpark North & DUO 07.04.2022
Malurt 18.02.2022
Pink Floyd Project 07.10.2021
Drew Sycamore 16.09.21
Cohen – En hyldest koncert 17.01.2019
Morgan James 11.11.2018
Ida Nielsen 13.05.2018
Young Flowers feat. Stig Møller 07.10.2017
KrebsFalch – På 2 mandshånd 10.11.2016